Domov
    Kategórie
    Košík
    Obľúbené
    Profil

    Bazénová chémia – chlór, tablety, odvločkovače

    18. 2. 2024

    Akú bazénovú chémiu kúpiť?

    Na začiatok vám vždy ponúkame tabuľku produktov, ktoré sa oplatia vzhľadom na pomer cena/výkon. Tentoraz nájdete odkazy na produkty, ktoré by sa vám v starostlivosti o bazén mohli hodiť, priamo v texte. Dúfame, že vám budú túto i ďalšie "bazénové" sezóny nápomocné.

    Prečo sa voda v bazéne „zašpiní“

    Ak budete poznať príčiny znečistenej vody v bazéne, bude sa vám proti nej bojovať omnoho jednoduchšie. Jedným z najväčších problémov sú mechanické nečistoty, ako lístie, konáriky, utopený hmyz, tráva, ale i mikroskopická špina, napr. prach a peľ. Vo chvíli, keď sa nachádzajú v bazéne, vytvárajú ideálne prostredie pre množenie rias a vodných baktérií. Schopnosť „živiť“ baktérie a riasy majú aj iné nečistoty, pričom mnohé z nich do bazéna donesiete vy sami na plavkách či pokožke. Hovoríme o olejoch, teda mastnote, odumretej koži, vlasoch, nechtoch či kožnom maze.

    Mechanické nečistoty, riasy a baktérie nie sú jediným dôvodom, pre ktorý musíte používať bazénovú chémiu. Za „zašpinením“ vody môže stáť tiež nevyvážené pH alebo chemická nerovnováha vody. Najčastejším problémom býva nadbytok alebo nedostatok vápnika a železa. Veľkú šarapatu narobí taktiež nadmerná koncentrácia tzv. viazaného a nedostatočné množstvo voľného chlóru či tvorba amoniaku.

    Rozdelenie bazénovej chémie

    Aby voda v bazéne nezozelenela, nezožltla, nezhnedla alebo sa nezakalila, musíte bazénovou chémiou „pokryť“ všetky jej požiadavky, čo znamená, že do bazéna nestačí liať čistý chlór. Okrem čistoty je dôležité aj správne pH, obsah minerálov a chemická rovnováha. Bazénová chémia sa preto delí podľa toho, na čo presne je určená. Poznáme bazénovú chémiu na:

    • Bežnú dezinfekciu: patria sem prípravky na báze chlóru, prípadne jeho náhrady, napr. peroxidu vodíka
    • Šokovú dezinfekciu: na šokovanie sa používa taktiež chlór alebo jeho náhrady
    • Vločkovanie
    • Úpravu pH
    • Úprava koncentrácie minerálov
    • Proti riasam
    • Chlórová bazénová chémia

      Chlór, jeden z najdôležitejších dezinfekčných prvkov, ničí baktérie, vírusy aj spóry rias. Zároveň ide o veľmi lacnú bazénovú chémiu. Chlór funguje na princípe oxidácie kontaminantov, pri ktorej ich zlikviduje na molekulárnej úrovni (vstúpi do ich molekúl). To je dôvod jeho vysokej účinnosti.

      Na trhu sú bežne dostupné 3 formy chlórovej bazénovej chémie:

      • Granule sa aplikujú priamo do vody, preto nie sú považované za najúčinnejší typ chlórovej dezinfekcie. Problémom je najmä ich nerovnomerné rozpúšťanie, čo môže spôsobiť spomínanú chemickú nerovnováhu. Navyše, ide o jedu z drahších alternatív.
      • Tablety sa dajú označiť za lacnú bazénovú chémiu, ktorá je jednoduchá na použitie. Môžete ich vložiť priamo do skimmera (plavák) alebo automatického dávkovača chlóru (chlorátor). Problémy s nerovnomerným rozpúšťaním tabliet sú výnimočné.
      • Tekutý chlór je taktiež lacnou alternatívou, ktorú ponúka mnoho výrobcov bazénovej chémie. Na najznámejšiu z nich, Savo, sa pozrieme bližšie o chvíľu.

      Stabilizovaný chlór

      Chlór je vystavovaný mnohým vonkajším vplyvom. Najzásadnejšími z nich sú slnečné žiarenie a teplo. Na to, aby nedošlo k jeho rýchlemu vyprchaniu, slúži tzv. stabilizátor chlóru, ktorým je kyselina kyanurová. Pri jej použití chlór v bazéne vydrží 3- až 5-krát dlhšie, čím sa podstatne znižujú prevádzkové náklady.

      Kyselina kyanurová sa nachádza v mnohých chlórových prípravkoch. Ak je prítomná, hovoríme o tzv. stabilizovanom chlóre. Informáciu o obsahu stabilizátora v danom produkte by ste mali nájsť v jeho popise. Nie vždy však musíte naraziť na slová kyselina kyanurová“. To, že je chlór stabilizovaný, vám odhalia údaje ako „Trichloro-S-Triazinetrione“ alebo „Tricholor“.

      Kyselinu kyanurovú môžete do bazéna aplikovať aj samostatne. Dajte si však pozor na jej správne dávkovanie. Za ideálnu koncentráciu je považovaných 100 ppm kyseliny kyanurovej. Jej hodnoty môžete odmerať napr. pomocou špeciálnych testovacích prúžkov.

      Ak to so stabilizátorom preženiete, účinky chlóru sa naopak znížia. To prispieva k vzniku mliečneho zakalenia. Jediným naozaj efektívnym spôsobom, ako znížiť koncentráciu kyselina kyanurovej, je vymeniť časť vody. Obmenou polovice z objemu vody v bazéne sa hladina kyseliny zníži v priemere o 50 %.

      Kedy použiť nestabilizovaný chlór

      Nestabilizovaný chlór nie je vyslovene „zlý“. Jeho nevýhodou je vyššia citlivosť na slnečné ultrafialové žiarenie, ktoré spôsobuje zníženie jeho efektivity. Pokiaľ však váš bazén pravidelne zakrývate, môžete bez obáv použiť aj tento typ chlóru. Nestabilizovaný chlór je vhodný aj na šokovanie vody, ktoré sa vykonáva v noci. Ak je na štítku od daného výrobku uvedené iba chlórnan vápenatý“ alebo „Cal-Hypo“, ide o nestabilizovanú formu tejto dezinfekcie. Nestabilizované sú najčastejšie chlórové granule.

       

      Šoková terapia chlórom

      V súvislosti s chlórom sme už niekoľkokrát spomenuli, a aj spomenieme, pojmy viazaný a neviazaný chlóršoková chlórová terapia, chlórové šokovanie či šokovač. Prvá dôležitá informácia, voľný chlór je dobrý, ten viazaný je zlý.

      Voľný chlór je hlavnou dezinfekčnou zložkou vody v bazéne. Nazýva sa tiež ako chloramín a vzniká v dôsledku procesu, pri ktorom chlór reaguje s organickými nečistotami (tráva, lístie, konáriky, hmyz, moč, pot, odumretá pokožka atď.). Ak sú vo vašom bazéne prítomné chloramíny, voda získa typický chlórový zápach a môže spôsobiť štípanie očí, podráždenie pokožky alebo rôzne dýchacie problémy.

      Aby bola voda čistá a bezpečná, je dôležité kontrolovať obsah oboch druhov chlóru a taktiež pomer medzi nimi. Za ideálnu koncentráciu voľného chlóru je považovaná hodnota nad 3 ppm, čo je cca 0,3 až 0,5 mg/l. Max. koncentrácia viazaného chlóru nesmie presiahnuť 0,5 ppm, najlepšou je však hodnota 0,0 ppm.

      Hladiny chlóru v bazéne odmeriate pomocou viacerých metód. Asi najjednoduchšou z nich sú testovacie prúžky. Pozor, slúžia len na odmeranie tzv. celkového a voľného chlóru. Na meranie viazaného chlóru neexistujú žiadne pomôcky ani metódy. Jeho koncentráciu zistíte tak, že od nameraných hodnôt celkového odpočítate hodnoty voľného chlóru.

      Vločkovače/fokulanty

      Vločkovače alebo tzv. flokulanty slúžia na odstránenie (vyzrážanie) miniatúrnych nečistôt, ktoré sa nazývajú koloidy (častice s veľkosťou od 1 nm do 1 μm), a zakalenia z vody. Vločkovač na seba naviaže nečistoty, ktoré sú malé na to, aby boli zachytené filtráciou. Vytvorí z nich väčšie zhluky, ktoré sa môžu zaseknúť vo filtračnom systéme. Ich ďalšou funkciou je rozjasnenie bazénovej vody.

      Vločkovače sú nazývané tiež ako prejasňovače či ziskrovače vody (napr. BluePool Tekutý vločkovač a ziskrovač). Tieto prípravky spravidla obsahujú chlór, najčastejšie vo forme rôznych zlúčenín, napr. chlorid hlinitý (hliník + chlór) v prípravku Fokul Ultra Laguna

      Použitie bazénovej chémie na odstránenie koloidov

      Použitie tejto bazénovej chémie sa odporúča najmä preventívne, a to v množstve 25 – 35 ml (cca 2 PL) na 5 m³ vody raz za 7 dní. Pred aplikáciou vločkovača skontroluje pH vody. Je najúčinnejší len pri pH v rozmedzí od 6,8 do 7,2. Použitie bazénovej chémie na zachytávanie miniatúrnych nečistôt je nevyhnutná aj v prípade, že k znečisteniu vody už došlo, napr. po použití algicídnych prípravkov na riasy. V tomto prípade sa odporúča aplikácia 50 ml prípravku na 5 m³ vody.

      Vločkovače sa aplikujú priamo do skimmera (plaváka). Ak siahnete po tekutom prípravku, nezabudnite ho vopred dobre premiešať v plastovej alebo kokovej nádobe. Tablety a granule môžete použiť okamžite. Alternatívou je naliatie či nasypanie vločkovača priamo do vody.